Presentation masterclass – p cubed

Every great presentation is the product of its story (p1), the supportive media (p2) and the delivery of that (p3) – Ross Fisher

I fredags tog jag en tripp ner till Köpenhamn för att vara med på presentation masterclass med Ross Fisher som ordnades av mina vänner på Scanfoam. Det var en intensiv dag med ögonöppnande föreläsningar och smarta workshops som gjorde att vi bearbetade det vi lärde oss på ett effektivt sätt. Ross är en fantastisk föreläsare och han har sen några år tillbaka en hemsida där han regelbundet lägger upp sina bästa presentationstips.

Ross huvudpoäng är att sättet vi, inom läkarkåren, undervisar på är slöseri med vår och lyssnarnas tid. Vi använder inte det forskningen (för länge sedan) kommit fram till utan vi kopierar varandras dåliga vanor och kör på med fantasilösa fallpresentationer, ändlösa punktlistor och screenshots på data från studier.

Vill du förändra ditt sätt att göra och hålla en presentation för alltid? Börja här!

Kolla inlägg från kursen på twitter: #p3cph

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s